Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mapa Říma, 1705

Tato krásná mapa Říma je majetkem Královehradeckého biskupství. Vzhledem k velkému poškození papírové mapy, plátna i rámu bylo přistoupeno ke komplexnímu restaurování.

Mapa byla mechanicky očištěna a sejmuta z původního plátna. Bylo zjištěno, že mapa není jeden celek, ale že je složena z 12kusů.  Tyto kusy na sebe navazují. Sejmutí probíhalo za sucha u většiny dílů. U spodních 3 dílů sejmutí probíhalo v teplé vodní lázni.

Čištění všech dílů probíhalo ve vodní lázni a následně pomocí benátského mýdla a štětce. Z rubu byla odstraněna vrstva starého škrobu skalpelem. Po čištění byly trhliny z lícu zajištěny japonským papírem, aby části na sebe dobře navazovaly.

Velké ztráty papírové podložky byly nahrazeny a doplněny tónovanou papírovou suspenzí. Všechny části mapy byly podlepeny tenkým japonským papírem v celé ploše kvůli zpevnění.

Staré plátno bylo vyčištěno ve vodní lázni jádrovým mýdlem. Již nešlo použít, protože bylo silně poškozeno. Proto bylo nyhrazeno novým lněným plátnem stejné struktury a hrubosti.

Mapa byla nalepena na nové plátno pomosí pšeničného škrobu. Následně bylo plátno s mapou napnuto na nový blind rám. Původní byl silně napaden červotočem.

Celá mapa byla vložena do nového černého rámu, který byl kopií původního rámu. Ten byl také silně poškozen červotočem a již nešel použít. Jako ochrana bylo použito plexisklo s UV filtrem.

 

Rozměry mapy 1600 / 1600 mm.

Restaurování červenec až prosinec 2010.